Joanne Kathleen Rowlingová

19. února 2009 v 12:35 | Anetka
Životopis: Povolání: Spisovatelka, Prozaička
Datum narození: 23.7.1965
Místo narození: Bristol, Anglie
Znamení: Lev

Joanne K. Rowlingová je anglická prozaička, nositelka prestižní Whitebradeovy ceny za literaturu. Od britské královny získala Řád britského impéria za přínos dětské literatuře.

Joanne K. Rowlingová vystudovala francouzštinu a klasickou literaturu na univerzitě v Exeteru. Po studiu pracovala jako sekretářka, poté působila jako učitelka. Provdala se do Portugalska, ale její manželství trvalo krátce. Po rozchodu s manželem se vrátila do Anglie
. Žila v nuzných poměrech, pobírala sociální dávky a starala se o dceru. Od mládí ji bavilo psaní, proto po smrti své matky začala vymýšlet fantastické příběhy.


Dílo Joanne K. Rowlingové:

Joanne K. Rowlingovou proslavily příběhy o chlapci, jehož zemřelí rodiče byli kouzelníci a on sám má kouzelnické vlohy. Rukopis první knihy několik nakladatelství odmítlo, ale nakonec kniha vyšla.

Harry Potter a
Kámen mudrců - 1997. Hlavní postava Harry Potter je sirotek, žijící u nelaskavých příbuzných. Jednoho dne je nečekaně pozván do kouzelnické školy v Bradavicích. Přichází do světa duchů, prazvláštních zvířat
a rostlin i magických předmětů, do světa, kde se létá na košťatech a kde ještě více než ve skutečném světě stojí proti sobě dobro a zlo. Jeho jizva na čele, ke které přišel jako nemluvně ze souboje s lordem Voldemortem, budí u ostatních posvátnou bázeň. Dobrodružství Harryho jsou také dobrodružstvími jeho přátel např. Rona a Hermiony, učitelů Školy čar a kouzel, prof. Brumbála, prof. Snapa aj.

Zájem
čtenářů o tuto knihu byl tak nečekaný, že následovala další pokračování:
Harry Potter a Tajemná komnata - 1998
Harry Potter a Vězeň z Azkabanu - 1999
Harry Potter a Ohnivý pohár - 2001
Harry Potter a Fénixův řád - 2003
Harry Potter a Princ dvojí krve - 2005
Harry Potter a Relikvie smrti - 2007

Každá kniha z této série sleduje osudy Harryho Pottera a jeho přátel během jejich studia na bradavické kouzelnické škole. Závěrečný díl je temným rozřešením všech dříve načatých zápletek.
Všechny tyto knihy jsou překládány do mnoha jazyků a prodávají se v miliónových nákladech
.
Některé se dočkaly filmového zpracování.

Zdroj: www.spisovatele.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lipa Lipa | Web | 19. února 2009 v 12:36 | Reagovat

hlásla jsem v anketě :)

2 Lipa Lipa | Web | 19. února 2009 v 12:40 | Reagovat

promin já už nespřáteluju..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama